În procesele 1:1 parcurg împreună cu omul din fața mea o bucată de drum din viața lui. Nu știu niciodată de la început unde ajungem (sau cum) și asta e partea care mă fascinează cel mai mult. Mai jos găsești gânduri și feedback de la o parte dintre oamenii cu care am lucrat. Le-am lăsat în forma în care mi le-au dat, needitate, nerotunjite.
.
Am simțit încă de la prima ședință că există o chimie și că pot vorbi deschis. Este o persoană foarte empatică și atentă, iar felul în care ascultă te face să te simți în siguranță. Deși uneori mi-a fost rușine să vorbesc despre anumite lucruri, nu m-am simțit judecată. Din contră, am simțit multă înțelegere și blândețe. Pentru mine a contat mult să simt că pot fi autentică și că sunt ascultată cu adevărat. Iulia Ilie
.
Maria a reusit sa face ceva ce putini oameni in viata mea sa faca si anume sa ma faca sa ma simt suficient de in siguranta sa vorbesc despre orice am pe suflet. Pe langa asta, a putut deduce cum functionez cel mai bine si a adaptat sesiunile pentru a ma ajuta cat mai mult. In final am ramas cu o senzatie buna si cu motivatie sa continui ceea ce am discutat impreuna, iar pentru asta voi fi mereu recunoscator. – Vlad C.
.
Maria, este o persoană calma, calda cu multa rabdare, ce mi-a plăcut mult in aceste sesiuni a fost ca am purtat conversațiile in asa fel am schimbat idei de la unul la altul. De asemenea m-a ajutat cu idei si tehnici de a aborda situațiile in altfel decat o făceam pana acum. Recomand cu încredere! Ionut
.
Mi-a placut foarte mult sa lucrez cu Maria. Felul in care au decurs sedintele, felul in care am comunicat si in care mi-a explicat diferite lucruri, m-au ajutat sa inteleg unde ar trebui sa am mai multa grija pe viitor astfel incat sa imi iau si energie din ceea ce fac, nu doar sa o consum. La fiecare sedinta m-am simtit relaxata si inteleasa, astfel incat mi-a fost foarte usor sa imi expun ideile exact asa cum erau ele.
Multumesc Maria! (Petronela R.)
.
Lucrul cu Maria a fost o experienta extrem de valoroasa si reconfortanta. In cadrul sedintelor m-am simtit inteleasa, ascultata si incurajata sa fiu deschisa despre provocarile si temerile mele. Atmosfera calma si incurajatoare, alaturi de abordarea ei clara si empatica, au creat un spatiu sigur, care mi-a permis sa clarific idei, sa reflectez si sa iau decizii cu mai multa incredere.
Am apreciat modul structurat si adaptat al discutiilor, focusul pe nevoile mele si exercitiile practice. Maria este extrem de priceputa in ceea ce face, iar sugestiile si ghidarea ei m-au ajutat efectiv sa obtin rezultate. Ii sunt recunoscatoare pentru tot sprijinul si perspectivele valoroase oferite.
Recomand cu toata increderea colaborarea cu Maria, mai ales pentru cei care doresc claritate, sprijin practic si un partener de discutie empatic si profesionist.
(Andreea Gogu, QA Engineer)
.
Încă de la prima ședință am simțit o conexiune autentică, iar după fiecare întâlnire ma simteam mai clară, mai ușoară și cu o stare de spirit mai bună. Maria a creat un spațiu sigur, în care m-am putut deschide natural. Este empatică, atentă și vine mereu cu idei si exemple concrete și aplicabile.
Cu ajutorul ei am reușit să clarific ce este important pentru mine, să deblochez situații care mă țineau pe loc și să-mi găsesc direcția. A fost un real sprijin, aducând liniște, claritate și încredere. O recomand cu toată convingerea și știu că voi reveni la ea ori de câte ori voi avea nevoie de ghidare. (Monica)
.
Experiența pe care am avut-o a fost una foarte bună. Încă de la prima ședință am simțit o conexiune, iar la finalul fiecăreia mă simțeam eliberată, cu o stare de spirit mai bună și lucrurile mi se clarificau treptat. Mă bucur că am descoperit o persoană inteligentă, deschisă și empatică cu care am putut relaționa, care m-a făcut să deschid ochii mai larg și să conștientizez mai mult ce se întâmplă în jurul meu. Pentru mine ședințele au fost o plăcere și de mare ajutor. Cu siguranță voi recomanda mai departe. (Andra Stanciu)
.
Din punctul meu de vedere, conexiunea este totul. Pot spune că a existat o conexiune cu Maria încă din primele momente ale întâlnirii. A creat un mediu sigur în care am putut să mă deschid și totul a decurs cu o naturalețe pură. Este o persoană expresivă și o foarte bună ascultătoare, care mereu vine cu idei/rezolvări concrete și aplicabile. Nu vreau să fiu crezută pe cuvânt așa că încurajez să vă convingeți singuri de abilitățile Mariei. (Adriana)
.
M-a ajutat mult experiența Mariei ce ține de time management și de soluțiile pentru a face asta bine (motivul pentru care am ales inițial să lucrez cu ea fiind chiar articolele scrise de ea pe tema asta). Pe baza experienței ei, înțelegând și reiterând, am reușit să ajungem într-un punct în care nu mai simt că organizarea este o hidră cu 10 capete. De asemenea, a ajutat mult că a știut să restrângă discuțiile către ce conta pentru ce i-am zis că vreau să obțin; să focuseze ce făceam. Percepția mea este că Maria a putut să empatizeze cu mine și cu situația în care eram și asta a ajutat mult procesul și pe mine. Mai sunt și exemplele personale pe care mi le-a oferit și care m-au ajutat să înțeleg diferite perspective despre cum s-ar putea face lucrurile. Am mai apreciat mult deschiderea la lucrurile noi – știința, dar și lucruri încă neintrate în fereastra lui Overton a științei. Dar cel mai mult mi-a plăcut energia cu care Maria a abordat discuțiile noastre și faptul că de fiecare dată a știut să mă scoată din încurcăturile de organizare în care ajungeam. (Andrei Mihai C.)
.
Maria e omul la care poți să apelezi cu încredere când ai nevoie de o oglindă sinceră pentru ceea ce ești. Cel mai probabil, procesul tău va fi diferit de al meu pentru că ea știe să personalizeze fiecare pas în funcție de obiectivele tale. M-a ajutat mult grija ei în proces și mi-a adus claritate pentru viața profesională, dar și pentru acasă. Mult succes și inspirație pe mai departe, Maria! (Andreea Alexandra Ceornei, Copywriter & Brand Developer)
.
Îți mulțumesc, Maria, pentru răbdarea pe care o ai cu mine și pe care ai avut o de la bun început. Recunosc că la începutul sesiunilor cu tine am știut că este un proces, un drum pe care îl parcurg mai ușor fiind ajutat și de către tine, dar în timp am realizat că „Adevărul Acțiunilor” pe care mi le doresc se află doar în mine, nu trebuie decât să îi dau viață, să-l las să iasă pentru a fi auzit și văzut. Apreciez calmul și simplitatea modului tău de a da mai departe ce ai experimentat și tu. Ma bucur că am putut colabora și că te am cunoscut. Respect și recunoștință !!! 🙏🙏🙏(Costi Teșileanu, Courier driver)
.
Am simțit-o pe Maria alături de la primul minut petrecut împreună. Am ajuns la ea cu un blocaj și am ajuns să lucrez la mine. Sesiunile cu ea au impactat tot ceea ce fac și m-au ajutat să realizez că este în atribuția mea să cresc, să balansez partea rațională și emoțională. În tot procesul, Maria a fost răbdătoare, un adevărat ghid în procesul meu de explorare, cu toate instrumentele pentru a mă provoca să îmi deslușesc enigmele. M-a înțeles, m-a susținut, m-a provocat și știu că a fost pentru mine persoana potrivită și aliatul perfect pentru schimbare. Mi-a dat multă valoare pe parcurs, informații din infuzia de know-how, lucru efectiv, uitându-mă în spate, simt că am plătit prea puțin pentru ceea ce am primit. (gege)
.
Sunt într-o perioadă a vieții în care atât entuziasmul pentru ceea ce fac, cât și orientarea într-o anumită direcție, lipsesc cu desăvârșire. Maria a venit în acest context cu o bază care să mă scoată la liman și pe care să pot construi mai departe, puțin câte puțin, în sensul în care îmi voi da seama că doresc sa merg. Datorită atenției sale deosebite, precum și empatiei ți dorinței de a înțelege mai bine persoana cu care discută și situația în care aceasta se află, ea a reușit să surprindă anumite aspecte pe care am construit împreună diferite soluții practice și ușor aplicabile. O recomand cu drag datorită abilităților ei practice, dar mai ales empatiei de care dispune și modului în care reușește să creeze un mediu cald și sigur, chiar și de la distanță. (Cristina)
.
Omul potrivit la timpul potrivit face minuni. Cam așa as descrie-o pe Maria și interacțiunile cu ea. Reușește să surprindă esența într-o discuție, să scoată la suprafață valoarea ta personală și să-ți dea imboldul necesar pentru a lua cele mai bune decizii. Mulțumesc, Maria pentru ghidare și susținere, pentru motivația și încrederea cu care plec după fiecare discuție cu tine, pentru entuziasmul și bucuria pe care am învățat să le practic și să le descopăr în fiecare zi. (Claudia)
.
Două cuvinte esențiale aș alege pentru descrierea Mariei și a modului în care am lucrat cu ea: încredere și răbdare. Pentru că asta mi-a oferit interacțiunea cu ea: încredere că am ales omul potrivit cu care să lucrez, încredere că am să reușit să mă apropii de obiectivul propus, încredere în mine și în deciziile mele.
I-am cerut ajutorul pe consiliere în carieră. M-am gândit, la început, că o să fie foarte simplu, că Maria va avea o cheiță magică cu care deschide un sertar de unde eu pot să-mi aleg oportunitățile și opțiunile profesionale. Și că poate o să se întâmple totul într-o singură ședință.
Not, n-a fost așa. Am luat-o de la firul ierbii, cum s-ar zice în popor, am trecut prin câteva etape (grele pentru mine) în care mi-am descoperit vulnerabilități de care nu aveam habar, apoi am trecut la etape de acceptare, asumare, căutări și îmbunătățiri.
Iar la final, a ieșit varianta: ok, știu ce vreau să fac, știu cum trebuie să fac, acum va trebui să am răbdare să se întâmple.
Mulțumesc, Maria, pentru această experiență! (Didona, Specialist PR & Marketing)
.
Maria a avut deschiderea și disponibilitatea să mă ajute să-mi dau seama ce este important pentru mine, ce fac pentru mine vs pentru alții, ce vreau să termin dat fiind că e pentru mine și strategii pentru a-mi gestiona timpul ca să dorm mai mult. Este foarte prietenoasă în abordare, știe să asculte și are multe metode de anamneză și coaching cu ea, care m-au făcut să văd diversele aspecte care contribuiau la atingerea sau nu a obiectivelor mele. (Cristina I., Manager)
.
Maria a fost omul meu de bază în ultimele luni („my person”), cu ajutorul căreia am reușit să deblochez niște situații care îmi stăteau în calea atingerii obiectivului meu, m-a susținut, mi-a subliniat ce e cu adevărat important, mi-a oglindit cuvintele mele și mi-a adus multă lumină, liniște și înțelegere. După finalizarea ședințelor de coach știu care e direcția pe care trebuie să o urmez, iar la Maria știu că mă voi întoarce cu mult drag și deschidere dacă voi mai avea nevoie de ghidare. (Cristina M.)
.
Dacă simți că e momentul, scrie-mi pe scurt despre provocarea ta și stabilim o sesiune de cunoaștere.
→ Lucrăm împreună? | hello@mariaarbone.ro | 0761718235